Kedi

Kediler Neden Durup Dururken Aniden Koşmaya Başlar

Kedilerin Aniden Koşma Hali: Oyun Mu, Enerji Atma Mı?

Kediler Neden Durup Dururken Koşmaya Başlar

Biliyorsunuz, minikler bütün gün uyuyor, günün çoğunu uyuyarak geçiriyorlar ve enerji biriktiriyorlar. Biz onlarla gün içinde oynayıp enerjisini arttırmazsak, eğer o biriken enerji patlamasını yaşayıp deli deli ortalıkta aniden koşmaya başlayabiliyorlar. Hatta, gün içinde bol bol oynasak bile, bazen enerji patlaması yaşayabiliyorlar. Bu birinci sebebimiz. İkinci sebebimiz tuvaletten sonra. Şimdi, bu durumun tuvaletle ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Birkaç şekilde alakası var. Birincisi, hayatta kalma içgüdüsü. Kediler özellikle sokakta yaşarken kendilerini korumak için tuvaletlerini kapatıyorlar ve bu iç güdü evde de aynı şekilde devam ediyor. Kumları tuvaletlerini yaptıktan sonra kapatıyorlar, ama hala kokusunu alabildikleri için ne kadar uzaklaşırsam o kadar kardır, yerimi belli etmem ve av olmam diye düşünüp gazlıyorlar. Bir diğer sebep de rahatlıyor olabilirler. O rahatlamanın verdiği mutlulukla, “Aman hadi ben gideyim, bir koşturayım şuradan” diyor olabilirler. Bir başka sebep, aynı şekilde tuvaletlerini yaptıktan sonra bir hafiflemede yaşıyorlar. Çünkü zaten kendi ölçüleri oldukça minik, ve yaptıkları tuvalette kendi oranlarına göre çok da minik değil. Yani gerçekten kilo olarak da onlarda bir hafifleme hissi verdiği için rahat rahat koşuyor olabilirler.

Kediler neden aniden koşmaya başlar
Kediler neden aniden koşmaya başlar

Bir diğer sebep, eğer tuvalette sorun yaşıyorsa; yani tuvalete çıkma ile ilgili sorun yaşıyorsa, o çıktım, rahatlayın bu kötü anları yaşadığım yerden uzaklaşayım heyecanıyla da koşarak uzaklaşabiliyorlar tuvaletten böyle. Tuvaletten sonra koşturmuyor, benim kedim beni görünce heyecanlanıyor ve koşturuyor. Ayrıca kedilerin vücudunda bulunan besinleri beyinden bütün vücuda yayılıyor. Tuvalet sonrası bir mutluluk heyecan hissi yaratıp yine koşmalarına yol açabiliyor. Biraz önce söylediğim gibi, heyecandan da koşabiliyorlar. Benim kedimin yaptığı gibi evde beni görüp heyecanlanıp mutlu olup deli deli koşabiliyor. Kimi kediler, kendisini temizleyip yaladıktan sonra da aniden hızlı hızlı koşmaya başlayabiliyorlar. Biliyorsunuz, kedileri genelde kuru mama ile besliyoruz. Yaş mama verdiğimizde de onun mutluluğu ve verdiği enerjiyle koşup deliren minik kedicikler var. Mesela abimin iki kedisi de yaş mamadan sonra böyle evin içinde fırtına estiriyorlar. İkisi de böyle ayrı yöne deli deli koşturmaya başlıyor, ve bir diğer sebebi de dikkat çekmek.

Kediler neden durup dururken aniden koşmaya başlar
Kediler neden durup dururken aniden koşmaya başlar

Bu yine benim kedimin uyguladığı bir taktik. Bir tane ajitasyon sesi var, onu çıkarıyor veya bana bakıp hızlı hızlı koşuyor. Ben de eşlik ediyorum, oyun oynuyoruz. Onun peşinden gidiyorum. Biraz oyun oynayıp akıllı bıdık olduğu için sonra gidip tarama yerine oturup kendisini taratıyor. Yani benim dikkatimi çekip başka bir şeyle ilgileniyorsam, benim dikkatimi çekip yine tarama alanında beni çekmek için kullanıyor bu koşma yöntemini. Şimdi, bu normal dedim, doğal dedim ama normal olmayan bir nokta var. Özellikle altını çizmek istiyorum. Eğer kedimizin bu deli deli koşmaları çok fazlaysa, yani gün içinde çok tekrarlanıyorsa, ciddi bir kilo kaybı varsa, tuvaletteyken mesela böyle miyavlamalar ağrılı olduğunu belli eden fazla miyavlı sesler çıkarıyorsa diyeyim, yani özetleyecek olursak normal olmayan birtakım belirtiler gösteriyorsa, mutlaka veterinerinizle konuşmanızda fayda var. Çünkü bir sorun yaşıyor olabilir, bir sağlık problemi olabilir. Evet, böylece bir gizemi daha çözdük değil mi?

Kediler gece evde neden koşar?

Yerlere bir şeyler düşüyor cam kırılıyor yatak odanızın sessizliğine zifiri karanlıkta çıkan gürültü sizi adeta deli diyor uyanmak için Henüz çok erken olduğundan elinizi uzatıyorsunuz ve telefonunuzu alıyorsunuz saat 03:00 şaka yapıyor olmalısın ah bu kedi beni delirtiyor en kötüsü de ne biliyor musunuz bu her gece oluyor Kediler Neden Durup Dururken Koşmaya Başlar  hele hele gece vakitlerinde ortalıkta çılgınca koşuyor ağlıyor ve eşyaları deviriyor kazayla bozuk bir kedi mi sahiplendiniz yoksa? Ya hayır bu davranış gayet normal çoğu zaman bu durum kedinizin çok enerjisinin biriktiğini ve bu enerjiyi boşaltması gerektiğini gösterir tüm zamanının çoğunu uyuyarak geçiren kediler gün içinde yeterince egzersiz yapmaz ve bu enerji atmanın bir yolunu bulmaya çalışır. Eğer yeni bir yere taşındı iseniz evde bir sürü böcek olabilir kedinizin işitme ve koku duyusu çok güçlüdür ve böceklerin varlığını hemen fark eder çoğu böcek geceleri daha aktiftir, kediniz gece böcekler gezinirken dinlenemez bu yüzden bu böceklerden bir an önce kurtulursanız iyi olur kediniz gün içinde de sakinleşmiyorsa onu veterinere götürün kedinizin kendisini fiziksel açıdan kötü hissetmesine neden olan sorunları olabilir sorunlardan biri de pire olabilir, yok artık gece uykusuz kalmaya tahmin edemiyorsanız birkaç akıllıca numara deneyebilirsiniz. Bunlar tüylü arkadaşınızın gece mışıl mışıl uyumasını sağlayacak ama bunları birazdan söyleyeceğim önce öğrenmemiz gereken ses tonları.

En Masrafsız Evcil Hayvan

Kedim garip sesler çıkarıyor

Kedinizin çıkardığı kısa kuş sesine benzeyen sesleri duymuşsunuzdur. Çoğu durumda kediler, kuşları ya da böcekleri izlerken avlanma yetenekleri devreye girer ve tüylü arkadaşınız titrek sesler çıkarabilir. Uzmanlar, bu tuhaf sesin, evcil hayvanınızın yemeğini yakalamaya hazırlanmasını sağladığını düşünüyor. Ancak çoğu kedi, sizinle büyük ihtimalle başınıza ya da başka şeylere yavaşça sürtünüyor. Bu, evcil hayvanınızın sizi ve etraftaki her şeyi kokusuyla işaretleme ve hepsinin size dahil olduğunu söyleme şeklidir. Bazen tüy yumağı sebepsiz bir şekilde masadaki eşyaları iter ve düşmelerini izler. Evcil hayvanınızın sizi kızdırmak istediğini düşünebilirsiniz, ama aslında kediniz ya sıkılmıştır ya da meraklıdır. Yukarıdaki şeyleri aşağı atarak kendini eğlendirir. Evcil hayvanınızın bu alışkanlıktan vazgeçmesi için ona yeni bir oyuncak alabilirsiniz. Ha, bu arada dünyanın düz olmadığını nereden bildiğimi biliyor musunuz? Düz olsaydı, kediler dünyadaki her şeyi çoktan gidip aşağı atmış olurdu. Evet, bu eski bir şaka. Neyse… Kediniz önünüzde sırtüstü yatıp dönmeye başlarsa, bu bir iltifattır. Bu, kedinin son derece savunmasız olduğu bir pozisyondur ve kendinize savunmasız kaldığını göstermekten korkmuyorsa, onun güvenini kazanmışsınız demektir. Evcil hayvanınız yerde yuvarlanıyorsa, size oyun zamanının geldiğini söylemek ister. Ver kendinizi, yere atarlar. Çok tatlı ve komiktir, vazolarda, banyo lavabosunda ve hatta mısır gevreği kutularında oldukça rahat görünüyorlar. Ya bu kadar küçük alanlar, kedinizin kendisini güvende hissetmesini sağlar, ayrıca çevresini uzaktan gözlemleyebilir, bu sayede kimse ona gizlice yaklaşamaz.

Kedim garip sesler çıkarıyor
Kedim garip sesler çıkarıyor

Kedinizin telefon konuşmanızı bölemesinin nedeni, başka biri ile ilgilenmenizi kıskanması olabilir. Bir türlü arkadaşınızla daha fazla ilgilenmemişsiniz ve kedinizin tuhaf bir şekilde oturduğunu görürseniz, mesela bacaklarını çok fazla aşağıya koyuyorsa, endişelenmenize gerek yok. Bu, kedinizin sakin, rahat ve mutlu olduğunu gösterir. Hatta bu, size güvendiğinin bir işaretidir, sizin yanınızda kendini güvende hissediyor. Kedinizin tırnaklarını kemirdiğini görmüş olabilirsiniz.Kediler Neden Durup Dururken Aniden Koşmaya Başlar Bu muhtemelen basit bir manikür seansıdır ya da kendiniz bir konuda endişeli olabilir ve bu kötü alışkanlığı kendisini sakinleştirmenin yoludur. Bazı insanlar sıkıldıkları ya da gergin olduklarını tırnaklarını yer. Aynısı kediler için de geçerlidir. Kediniz mamasını yedikten sonra, mama kabının etrafına sürdürebilir ve hatta onu yıkabilir. Kağıtlarla kaplayabilir. Bunun normalde güzel bir davranış olmadığını söyleyebilirim. Kediniz mamasını diğerlerinden saklamayı ve mamasının güvende olmasını istiyor demektir. Kapıyı tırmalıyor, kapının önüne kedinizin basmak istemeyeceği bir şey koyun. Çift taraflı bant koyabilir ya da alüminyum folyoya çıkıntılı tarafı yukarı gelecek şekilde koyabilirsiniz. Kedinizle yatmadan önce uzun uzun oynayın, hareket eden kedi rahat uyuyacaktır. Oyuncaklar kullanmaya özen gösterin. Bunlar fare ya da kuş gibi küçük oyuncaklar olabilir. Evcil hayvanınızı yorulana kadar eğlendirmeye devam edin, huzurlu bir uyku çekmeniz ne kadar uğraştığınıza bağlıdır. Eğer zamanınızın çoğunu evde geçiriyorsanız, aktif oyunlarla kendinizi yormaya çalışın. Kediniz gün içinde ne kadar hareket ederse, geceleri o kadar iyi uyur. Eğer kediniz diğer kedilerle iyi anlaşıyorsa ve başka bir kediye bakabilecek durumdaysanız, ikinci bir kedi sahibi olmanın muhtemelen birbirleriyle oynarlar ve geceleri sizi rahat bırakırlar. :)

Kedi etçil mi Otçul mu

Kediler geceleri neden koşar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kedinin yan yan koşması ne anlama gelir?

“Kedinin yan yan koşması” ifadesi genellikle kedilerin heyecanlı, mutlu veya oyunbaz olduklarında sergiledikleri bir davranışı tanımlar. Kedinin yan yan koşması, genellikle hızlı ve ani bir şekilde yan taraflara doğru koşması, oyun oynarken veya enerjik olduğunda görülebilir. Kedinin bu davranışı, mutluluk, keyif veya heyecan gibi olumlu duygularını ifade edebilir.

Kediler Neden durduk yere zıplar?

Kediler durduk yerde zıplamanın birkaç nedeni olabilir:

  1. Oyun: Kediler doğal avcılardır ve avlanma içgüdüleriyle doludurlar. Durduk yerde zıplamak, avlanma davranışını taklit etmek veya avlanma yeteneklerini geliştirmek için yapılan bir oyun hareketi olabilir.

  2. Enerji Atma: Kedilerde enerji fazlalığı olabilir ve bu enerjiyi atmak için durduk yerde zıplayarak kendilerini ifade ederler. Özellikle genç ve aktif kediler bu davranışı sıkça sergilerler.

  3. Duygusal İfade: Kediler bazen mutluluk, heyecan veya coşku gibi duygularını ifade etmek için durduk yerde zıplayabilirler. Özellikle sahipleri eve geldiğinde veya oyuncağını gördüklerinde bu davranışı sergileyebilirler.

  4. Merak: Kediler meraklı hayvanlardır ve çevrelerindeki her şeyi keşfetmeye eğilimlidirler. Durduk yerde zıplayarak çevrelerindeki nesneleri veya hareketleri inceleyebilirler.

  5. Sıkılma: Kediler bazen sıkıldıklarında veya yetersiz uyarıldıklarında durduk yerde zıplayabilirler. Bu, onların dikkatlerini dağıtmak veya sıkıntılarını gidermek için yaptıkları bir davranış olabilir.

Genel olarak, kedilerin durduk yerde zıplaması birçok farklı nedenle ilişkilendirilebilir ve çoğu zaman normal ve doğal bir davranıştır.

Kediler Neden Hızlı Koşar

Kedilerin hızlı koşma yetenekleri, onların avcı doğasına ve anatomik özelliklerine dayanır. İşte kedilerin neden hızlı koştuğuna dair bazı ana faktörler:

  1. Avcı Doğası: Kediler doğal avcılardır ve avlanma yeteneklerini geliştirmişlerdir. Hızlı koşma yetenekleri, avlarını yakalamak ve avlarını kaçmaları durumunda kovalamak için gerekli olan becerilerdendir.

  2. Kas Yapısı: Kedilerin arka bacakları güçlü kaslarla donatılmıştır. Bu kaslar, hızlı başlangıçlar ve ani hızlanmalar için gereklidir. Kediler, ihtiyaç duyduklarında hızlı bir şekilde hareket edebilirler.

  3. Esneklik ve Hafiflik: Kedilerin vücut yapıları son derece esnektir ve hafiftir. Bu, hızlı manevra yapmalarını ve yüksek hızlarda koşmalarını sağlar. Esneklikleri sayesinde, dönüşlerde ve engelleri aşmada etkili olabilirler.

  4. Duyu Organları: Kedilerin görme ve işitme yetenekleri son derece gelişmiştir. Bu, onların çevrelerini hızlı bir şekilde algılamalarını ve potansiyel avları tespit etmelerini sağlar. Bu duyular, hızlı hareket etmelerini ve hedeflerini hızlı bir şekilde takip etmelerini sağlar.

  5. Enerji ve Motivasyon: Kedilerin genellikle yüksek bir enerji seviyesi vardır ve avlanma içgüdüleriyle motive olurlar. Bu, onları hızlı koşmaya teşvik eder ve avlarını kovalarken ve oyun oynarken daha hızlı hareket etmelerini sağlar.

Kısacası, kedilerin hızlı koşma yetenekleri, avcı doğaları, güçlü kas yapıları, esneklikleri, gelişmiş duyuları ve yüksek enerji seviyeleri gibi birçok faktöre dayanmaktadır. Bu özellikler, kedilerin avlanma ve hayatta kalma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir