Kedi

Kedi etçil mi Otçul mu

Kedilerin Beslenme Alışkanlıkları: Etçil mi, Otçul mu? Kedilerin Doğasına Uygun Beslenme İhtiyaçları

Kedi etçil mi Otçul mu ?

Her zaman fareleri kovalayan kedilerle ilgili uzun süredir devam eden bir şaka var. Bir kedi olan Tom ve bir fare olan Jerry’nin yer aldığı çizgi filmi düşünün. Çizgi filmlerde, Tom sadece Jerry’yi kovalar ve aslında onu yakalamaz. Gerçek hayatta, kediler her zaman fare yakalar ve hatta bazen onları yerler!

Neden bir kuşkonmaz sapı ya da yeşil fasulye yakalamaya çalışan kedilerle ilgili benzer bir şaka yok? Kediler sebze yemediği için mi? Hem o kutuda ya da kedi maması çantasında ne var?

Kedi etçil mi Otçul mu sorumuza geçelim. aşağı da daha derinlemesine bir makale mevcut merak edebileceğiniz soruları yanıtladık.

Kediler etobur kategorisine girer. Ayrıca, özellikle zorunlu etobur olarak görülüyorlar. Tüm kediler kesinlikle zorunlu etoburlardır. Bunun anlamı, hayatta kalmak ve iç biyolojik sistemlerini sürdürmek için et tüketmeleri gerektiğidir.

Etoburlar ve omnivorlar

Bir hayvana “etobur” demek, sadece et yedikleri anlamına gelir. Adın “carni” kısmı, et için eski bir Latince kelimeye atıfta bulunur. Öte yandan “omnivore” olan bir hayvan, hem bitkileri hem de hayvanları yer, çünkü kelimenin “omni” kısmı “hepsi” anlamına gelir. Sadece bitkileri yiyen bir hayvana “otobur” denir.

Kediler etoburdur
Kediler etoburdur

Kediler etoburdur

Kediler etoburdur. Kedilere genellikle “zorunlu etobur” denir. Bunun nedeni, kedilerin beslenme ihtiyaçlarını diğer hayvanları tüketerek karşılamaları gerektiğidir . Ayrıca diğer birçok memeliden daha yüksek protein gereksinimlerine sahiptirler. Et, kedilere vücutlarının ihtiyaç duyduğu ve sadece bitkilerden alamadıkları taurin, araşidonik asit, A vitamini ve B12 vitamini gibi temel besinleri sağlar . Karaciğer metabolizma yolları farklıdır ve kedilere özgüdür, bu da onları protein işlemede ve enerji için kullanmada çok daha verimli hale getirir. Aynı metabolik yollar, kedileri, insanlar veya köpekler gibi diğer omnivorlara kıyasla karbonhidratları işlemede daha az verimli hale getirir.

Kediler etoburdur
Kediler etoburdur

Kediler bu besinlerden yeterince alamazsa, kedilerde karaciğer ve kalp sorunları, cilt tahrişi ve işitme kaybı olabilir . Biyolojik olarak kediler doğal avcılardır. Vahşi doğada, beslenme ihtiyaçlarını esas olarak kemirgenler, kuşlar, küçük sürüngenler ve kertenkele gibi amfibiler gibi küçük avları yakalamaktan elde ettikleri protein ve yağlardan karşılarlar.

Kedilerin neden etçil özellikleri Nelerdir

Kedi etçil mi Otçul mu sorusunun birde onları etobur yapan şeyin ne olduğunu daha iyi anlamak için kedilerin bazı özelliklerine bir göz atalım.

Kedilerin Yırtıcı Hayvan Gibi Görme Yeteneği Vardır

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre ev kedilerinin karanlıkta rahatlıkla görebildikleri ve avlarını bulabildikleri kanıtlanmıştır. Bu, diğer yırtıcı hayvanlar arasında en yaygın olarak bulunan bir özelliktir, örneğin:

  • aslanlar
  • Kaplanlar
  • çitalar
  • Puma
  • baykuşlar

Bu üstün görüş, çevredeki ortamdan bağımsız olarak avı bulmalarına ve hareketlerini takip etmelerine yardımcı olur.

Kedilerin Yüksek Koku Duyusu Vardır

Kediler, diğer yırtıcı hayvanlar gibi, yüksek bir koku alma duyusuna sahiptir. Evcil bir kediniz varsa, yemek yerken ya da akşam yemeği yerken birdenbire ortaya çıktıklarını gözlemlemiş olmalısınız. Bunun nedeni, yiyecekleri çok uzaklardan koklayabilmeleri ve keskin koku alma duyuları ile kaynağını kolayca takip edebilmeleridir. Bu deneyim bile kediler etçil mi otçul mu sorusunun bir cevabı olabilir.

Kediler Güçlü Yırtıcı İçgüdülere Sahiptir

Diğer tüm yırtıcı hayvanlar gibi, kediler de avlarını takip etmeyi ve kovalamayı severler. Hepimiz kedilerin farelere olan hayranlığını biliyoruz. Kediler bu fareleri takip etmeyi, üzerlerine atlamayı ve sonra herkese avlarını göstermek için onları gezdirmeyi severler.

Ayrıca, pençe yastıkları av sırasında sessizce takip eden av için ideal ve mükemmeldir. Bu patiler sayesinde, avlarına gizlice yaklaşabilir ve varlıklarını duyurmaktan hiç çekinmeden avlayabilirler. Bu yumuşak patiler, esnek bacak eklemleriyle birleştiğinde, yaralanmadan uçsuz bucaksız yüksekliklerden inmelerine yardımcı olur. Bu, kaplanlar, leoparlar ve pumalar gibi büyük boy yırtıcı hayvanlar arasında en yaygın olarak bulunan başka bir özelliktir.

Kediler Keskin Pençelere ve Dişlere Sahiptir

Bu keskin pençeler, güçlü bir tutuşla avlanmaya ve av yakalamaya yardımcı olur, ayrıca durum izin verirse tırmanmaya da yardımcı olur. Avını avlayan bir kedi gördüyseniz, keskin pençeleriyle avına saldırdığını görmüş olabilirsiniz. Bu pençeler genellikle avlanan diğer yırtıcı hayvanlar arasında bulunur.

Kedigiller ayrıca avlarının etini zahmetsizce dilimleyebilen, kemirebilen, parçalayabilen veya yırtıp parçalayabilen bir dizi keskin dişe sahiptir. Kediler tek bir ısırıkla avlarını yırtıp açabilirler. Kedi dişlerinin taç şekli ve diş olarak da bilinen üst köpek dişleri, kedilerin gerçekten etobur olduklarının iyi bir göstergesidir.

Kediler başka ne yer?

Kediler çeşitli yiyecekleri kemirmeyi severler. Kediler ayrıca dışarı çıkma şansları varsa ot yerler veya diğer taze bitkilere erişimleri yoksa ev bitkileri yerler. Yine de dikkatli olun, çünkü bazı ev bitkileri kediler için toksik olabilir .

Ev bitkileri veya ot yemek, onlara sindirimlerine yardımcı olabilecek kaba yem veya lif verir. Kediniz ot yemekten hoşlanıyorsa, arada bir kedilerinize bir avuç dolusu getirin derler. Bu aynı zamanda midesinde ki tüy yumağını temizlemelerine de yardımcı olabilir çünkü kusma isteği uyandırabilir.

Kediniz yeşil çimenleri seviyor gibi görünüyorsa, yiyeceklerine fırınlanmış havuç, buharda pişirilmiş kuşkonmaz veya brokoli, yeşil fasulye, kış kabağı veya doğranmış yeşillik gibi sebzelerden küçük porsiyonlar eklemeyi deneyin. Bu arada Pişmemiş havuç sindirilemez.

Kedi mamasında neler var?

Çoğu insan, sevgili ev kedilerinin tüm yiyecekleri için vahşi doğada avlanarak kendilerini beslemelerine izin vermeyi düşünmez. Bu sadece kentsel bir ortamda tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda bozulmamış bir ekosistem için gerekli olan kuşlar ve diğer küçük hayvanlar gibi canlıların popülasyonuna zarar verebilir. Bu nedenle, kedi maması, bir kedinin ihtiyaç duyduğu besinleri içerecek şekilde ticari olarak hazırlanmıştır.

Kedi mamasında neler var
Kedi mamasında neler var

Ticari olarak temin edilebilen kuru kedi maması veya “kabaca öğütülerek”, hayvansal ürünleri bitkisel bazlı nişastalarla birleştirir. Nişastalar esas olarak yiyecekleri “külçe” şeklinde bir arada tutmak içindir. Islak, konserve kedi maması kanatlı veya dana vesaire hayvan parçaları içerir, ancak esas olarak tavuk ve kümes hayvanları gibi şeylerdir. Bunlar, bir kedinin doğal, vahşi doğada avlanma durumunda yakalayıp öldürmeyeceği hayvanlardır.

Ev kedilerimizi sevdiğimiz için, insanlar diyetlerini onlara ihtiyaç duydukları hayvansal ürünleri sağlamak için uyarladılar. Peki ya köpekler de bu durum nasıl? Köpek etçil mi otçul mu sizce hangisi olabilir eğer sizde bir köpek severseniz kesinlikle beğeneceğiniz bir makale yayımladık.

Bir Kedi Vegan Olabilir mi?

Kedi etçil mi Otçul mu sorusunun diğer türlüsü, birisi kedisine tamamen vegan bir diyet sunmaya çalışırsa, hayvana zarar verir ve hayatını riske atar. Kedi muhtemelen taurin eksikliği geliştirecektir çünkü vegan bir diyetten yeterli amino asit almayacaktır. Daha sonra, vegan beslenen kedilerde aşağıdakiler gibi ciddi durumlar oluşmaya başlayacaktır:

  • Genişletilmiş kardiyomiyopati
  • Cilt koşulları
  • Kalp İşlevi
  • yetersiz beslenme
  • Gözlerinden beyaz akıntı

Son düşünceler

Kediler zorunlu etoburlardır ve kendilerini sağlıklı bir şekilde sürdürmek için uygun miktarda besin elde etmek için ete güvenmek zorundadırlar. Kediler, diğer yırtıcı hayvanlar arasında en yaygın olarak bulunan yırtıcı özellikler sergiler. İç süreçleri amino asitler, yağ asitleri ve sadece etten oluşan bir diyetten elde edilebilecek diğer besin maddelerini gerektirir.

Burası bir sosyal platform burada diğer hayvan severler ile bilgi paylaşabilir onları destekleyebilirsiniz. Soru-Cevap kısmında evcil hayvanı için yardım bekleyen bir çok soru oluyor sende kayıt ol bilmediklerini öğren bildiklerini paylaş.

Kediler için En İyi Diyet Nedir?

Bir kedinin diyeti et ve yağ içermelidir. Çok fazla meyve, sebze ve karbonhidrat, doğal sindirim süreçlerine müdahale edecektir. Daha önce de belirttiğim gibi, iyi yapılmış kedi maması öncelikle etten oluşacaktır. Yiyeceklerin şeklini korumaya veya daha iyi muhafaza etmeye yardımcı olmak için içinde bazı nişastalar veya başka bileşikler bulunsa da, bunların minimumda tutulması gerekir.

Kediler antep fıstığı yer mi

Hayır, kedilere antep fıstığı yedirmek önerilmez. Antep fıstığı, insanlar için sağlıklı bir atıştırmalık olabilir, ancak kedilerin sindirim sistemine uygun değildir. Kediler etçil hayvanlardır ve genellikle et ve protein temelli bir diyetle beslenmeleri gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir